Warto odwiedzić

Albańska Tajlandia

Brzmi tajemniczo? Przeczytaj ten post i odkryj tajemnicę jednego z ostatnich naturalnych rajów!

Marzy Ci się wyjątkowy dzień (a może i noc) w otoczeniu dziewiczej przyrody? 

Chcesz zobaczyć pełne zieleni wzgórza, wąskie kaniony i wyrastające wprost z turkusowej wody kamienne mogoty?

Dobrze trafiłeś, bo to i wiele więcej ma do zaoferowania Jezioro Koman, będące bramą do Gór przeklętych.
Poniżej kilka faktów i ciekawostek na temat tego wyjątkowego miejsca:
– Jezioro Koman ukryte w górach północnej Albanii tzw. Alpach Albańskich

– rozciąga się na długości 72km, w najszerszym miejscu ma 400m, a w najwęższym wąwozie zaledwie 50m
– pomimo, że nazywane jest cudem natury, faktycznie jest to zbiornik retencyjny na rzece Drin, który powstał na przełomie lat 70-tych i 80-tych XXw.
– sieć 3 hydroelektrowni, do których należy również ta na jeziorze Koman prawie 90% energii zużywanej w kraju
– rzeka Shala to faktycznie prawy dopływ Drinu- to tu znajduje się przepiękny kanion i kamienista plaża i turkusowe wody.

Skupmy się na razie właśnie na rzece Shala, bo to ona nazywana jest Tajlandią Albanii. Większość kuszących zdjęć z internetu pochodzi właśnie z tego miejsca. Małe łódki turystyczne, które w sezonie wypływają z przystani o godzinie 10:00 po widokowym rejsie trwającym 1h15min wpływają w małą odnogę jeziora, a naszym oczom ukazuje się raj. Turkusowa, przejrzysta woda, białe kamyczki na plaży, drewniany most prowadzący na ląd i wszechobecne, wysokie wapienne skały porośnięte zielenią. Prawdziwe cudo!

W sezonie, a szczególnie w sierpniu, który charakteryzuje się największym natężeniem ruchu turystycznego, lepiej unikać weekendów, bo nawet najpiękniejsze miejsce najzwyczajniej w świecie traci swój urok kiedy jest tłoczno. A miejsce to z roku na roku staje się coraz bardziej popularne.

Łódki cumują przy plaży, a my możemy udać się na spacer po okolicy, do baru, restauracji, wynająć kajak lub po prostu poleżeć na leżaku kontemplując otaczającą przyrodę. Woda jest idealnie przezroczysta ale bardzo rześka. Dla amatorów kąpieli warto zabrać ze sobą buty do wody ze względu na kamieniste dno.

To kilka godzin oderwania się od rzeczywistości w miejscu, które dostępne jest tylko od strony wody – całość terenu otaczają wysokie ściany skalne. Łódki wypływają w drogę powrotną za zwyczaj ok, 15:45 i przybijają ponownie do przystani w Koman ok.17:00. Jeśli chcecie w tym miejscu spędzić więcej czasu, a także zobaczyć rozgwieżdżone niebo nad Koman (w pobliżu nie ma miast i stąd taka doskonała widoczność), istnieje także możliwość noclegu.

Warunki raczej proste, ale pobudka w takich okolicznościach przyrody jest niesamowita i osobiście marzy mi się nocleg w domku na drzewie! Nocleg lepiej zamówić z wyprzedzeniem, bo pokoi jest mało.

Blini- Park Guesthouse:
http://www.booking.com/Share-MKlkdf

Bee Eco Guest House:
http://www.booking.com/Share-j7K1hj

Łódki turystyczne na wycieczkę jednodniową nad rzekę Shala można zamówić z wyprzedzeniem na:

https://komanilakeferry.com/en/tours/shalas-river-tour/?gclid=EAIaIQobChMI9pWrrKuV9QIVagzmCh2n2A1FEAAYASAAEgKXbfD_BwE

Koszt 20e/os, czasami w porcie przychodząc wcześniej przed odpłynięciem łódek udaje się stargować cenę, ale w sezonie jest ryzyko, że będzie akurat duża grupa i brak wolnych miejsc.

Istnieje też możliwość zamówienia tej wycieczki z transferem ze Szkodry lub Tirany:

https://komanilakeholidays.com/tours/shala-river-day-tour/

Oprócz łódek turystycznych do rzeki Shala, po Jeziorze Koman kursują też regularne połączenia pomiędzy Koman a Fierze. Rejs trwa 2-2:45h, jest piękny widokowo i skraca mocno drogę np. do słynnej doliny Valbony. Koszt za osobę 6-8e (najtaniej z Berisha online), koszt przewozu samochodu o. 25e. Ceny biletów w 1 stronę.

Są 2 firmy, które organizują rejsy na tej trasie:

  1. Berisha

– promem (zabierającym również samochody), czas rejsu 2,5h

Koman 09:00 – Fierze 11:30

Fierze 13:00 – Koman 15:30

– łodzią Dragobia (brak możliwości przewozu samochodu), czas rejsu ok. 3h

Fierze 6:00 – Koman 08:45

Koman 9:00 – Firerze 12:00

Aktualny rozkład i cennik na:

https://komanilakeferry.com/en/timetables-and-prices/

  1. Alpin

– prom (możliwość przewozu pojazdów), zabiera na swój pokład maksymalnie 250 pasażerów, czas rejsu 2h.

Fierze 08:00 – Koman 10:00

Koman 11:00- Fierze 13:00

Aktualny rozkład i cennik na:

https://www.alpin.al/rates.php

Pamiętajcie, że prom relacji Koman-Fierze jest regularnym połączeniem, a nie turystycznym (skraca drogę np. do słynnej Valbony) i nie przepływa ani nie zatrzymuje się przy rzece Shala, czyli albańskiej Tajlandii.

Uwaga! Pomimo, że Koman leży niecałe 135km od Tirany, na trasę trzeba przeznaczyć przynajmniej 3h ze względu na stan końcowego odcinka drogi do przystani. Trzeba o tym pamiętać i zaplanować przyjazd z zapasem, bo prom czy łódki nie będą czekać 😉

You may also like...