Kultura i ciekawostki

Albania krajem z największą liczbą dni wolnych od pracy w całej Europie!

Tak właśnie jest – spośród wszystkich krajów w Europie, to właśnie Albania wygrywa w rankingu na ilość dni wolnych od pracy w ciągu roku!

A do tego fakt ten ma wytłumaczenie w tolerancji i równości religijnej, a nie w jakiejś specjalnej niechęci do świadczenia pracy 😉

Już spieszę z dokładnym tłumaczeniem.

W Albanii oprócz świąt państwowych, dniami wolnymi od pracy są również święta 3 najważniejszych w kraju religii czyli islamu, prawosławia i katolicyzmu.

Stąd też każdy Albańczyk ma wolne zarówno w Wielkanoc prawosławną i katolicką, nawet jeśli jest muzułmaninem, bektaszytą czy ateistą. I dokładnie tak samo nie tylko dla muzułmanów dniem wolnym od pracy jest Ramadan Bajram czy Kurban Bajram.

Brzmi jak bajka, co?

W 2022 pracując w Polsce wg kalendarza dni wolnych wypada 13 dni wolnych (nie mówiąc już o tym, że w tym pechowo w tym roku wypadnie np. 1 maja – w niedzielę 

https://www.qppstudio.net/publicholidays2022/poland.htm

Nie jesteśmy jednak na szarym końcu w tej rozgrywki – w Niemczech w landzie Berlin w tym roku dni wolnych od pracy będzie tylko 10!

W Albanii natomiast będzie ich… aż dwukrotnie więcej, bo 20. Co i tak wypada gorzej niż w zeszłym roku kiedy to dni wolnych było aż 21!

https://www.qppstudio.net/publicholidays2022/albania.htm

Albańczycy kochają rodzinne świętowanie i nie dadzą sobie zabrać żadnej z okazji. Stąd też jeśli święto wypada w danym roku w weekend, automatycznie wolny jest poniedziałek przypadający po tym weekendzie.

Kto się na to pisze?