Jaki dokument tożsamości jest potrzebny by wyjechać na wakacje do Albanii?
Ile musi być ważny?
Jakie dokumenty dla auta?
Czy wymagana jest zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Co z obostrzeniami covidowymi i kwarantanną po powrocie?
Dowiesz się z poniższego tekstu.
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę Albanii?
- Paszport TAK
- Paszport tymczasowy TAK
- Dowód osobisty TAK
Pomimo, iż Albania nie jest członkiem Unii Europejskiej, można przyjechać tu na dowód.
To dobra widomość dla tych, którzy nie posiadają ważnych paszportów i nie chcą generować sobie dodatkowych kosztów związanych z wakacjami.
Najczęściej wybierane kraje tranzytowe jeśli wybierzemy drogę lądową (Czechy, Słowacja, Węgry, Serbia, Macedonia czy Chorwacja i Czarnogóra) również pozwalają na przejazd na dowodzie.
Pamiętajmy jednak o wymaganym minimalnym okresie ważności dokumentu:
„Co najmniej 3 miesiące przed planowaną datą opuszczenia terytorium Albanii. Należy bezwzględnie przestrzegać tej zasady w celu uniknięcia problemów podczas odprawy w Polsce lub kontroli granicznej na terytorium Republiki Albanii. Zasady przekraczania granicy i legalnego pobytu leżą w gestii służb straży granicznej i w takiej sytuacji konsul nie podejmuje interwencji.”
Poniższe informacje pochodzą ze strony rządowej:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/albania
W temacie dokumentów dla kierowców:
– uznawane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy
– w Albanii (a także na tranzycie przez Czarnogórę, Bośnię i Hercegowinę czy Macedonię Pn) konieczna jest tzw. zielona karta, która może być wystawiona przez polskie towarzystwo ubezpieczeniowe
– jeśli nie podróżujesz własnym autem (auto należy do innej osoby lub firmy) warto pamiętać o notarialnym upoważnieniu w j.angielskim od właściciela auta. Sprawdzane jest to rzadko, ale znam pojedyncze przypadki, kiedy faktycznie miało to miejsce.
Podobnie ma się sprawa pisemnej zgodyrodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią. Według przepisów oficjalnie wymagana jest forma notarialna w języku angielskim. Czy jest konieczna? Sprawdzana również bardzo rzadko, ale lepiej dmuchać na zimne i zabezpieczyć potrzebne dokumenty niż testować dokładność albańskich służb granicznych przy okazji urlopu.
** W momencie pisania tego posta (kwiecień 2022) trzeba też wziąć pod uwagę obostrzenia covidowe w poszczególnych krajach przejazdu. Tych na szczęście jest już coraz mniej, a do tego luzowanie restrykcji następują właściwie z dnia na dzień, więc nie będę ich tu opisywać.
Legitnym źródłem, które polecam sprawdzić przed planowaną podróżą jest:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
Po wejściu w link wystarczy wybrać z listy odpowiedni kraj i sprawdzić warunki wjazdu dla obywateli Polski.
UWAGA! W przypadku podróży do Albanii z lądowaniem na greckiej wyspie Korfu obowiązują dodatkowo przepisy wjazdowe Grecji.
Zasady powrotu do Polski z zagranicy:
Od 28 marca 2022 r. zniesiony został obowiązek odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy.
Podczas przekraczania granicy nie ma obowiązku:
- przedstawiania certyfikatu szczepienia/ozdrowienia,
- wykonywania testów w kierunku SARS-COV-2,
- odbywania tzw. kwarantanny przyjazdowej.
Oznacza to, że wszyscy podróżni – zaszczepieni, ozdrowieńcy i osoby niezaszczepione – bez względu na kraj z którego wracają do Polski nie podlegają kwarantannie. Nie trzeba również wykonywać testów na obecność koronawirusa.