Albania praktycznie

Internet w Albanii. Czy warto kupować lokalną kartę SIM?

Odkrywając piękno Albanii, będziesz prawdopodobnie chciał się z nim podzielić ze swoją rodziną i przyjaciółmi, a może także w mediach społecznościowych.

Poniżej obecna taryfa w Albanii dla polskiej karty Orange (zwróćcie uwagę szczególnie na cenę przesyłu danych, czyli internetu).

Pamiętajmy, że pomimo iż do Albanii możemy wjechać na dowód, nie jest ona członkiem Unii ani Europejskiego Obszaru gospodarczego (EOG), więc regulacje dotyczące tańszego roamingu europejskiego nie mają tutaj zastosowania.

Aby uniknąć niemiłej niespodzianki w postaci horrendalnych kwot za rachunek telefoniczny po powrocie, poniżej 2 opcje dla osób udających się do Albanii.

OPCJA 1:

Dla tych, którzy muszą być ciągle online np. ze względu na pracę, ważny jest dla nich stały i sprawny dostęp do internetu w każdym miejscu

OPCJA 2:

Dla osób, które chcą odpocząć od ciągłego bycia pod telefonem czy mailem, ale te 2x dziennie chciałyby połączyć się ze światem czy porozmawiać z rodziną.

WAŻNE! Dla obu tych typów najważniejszym jest WYŁĄCZENIE TRANSFERU DANYCH w swoim telefonie jeszcze na lotnisku w Polsce, zanim włączymy tryb samolotowy na czas lotu.

Słyszałam już wiele historii o osobach, które dosłownie parę minut nieświadomie korzystały z polskiego internetu na albańskiej ziemi i nigdy nie były to historie miłe. Jeśli operator ma automatyczną blokadę i po kilku minutach przyśle informację, że rachunek nabity jest na kilkaset złotych, to jeszcze można mówić o szczęściu 😉

Zajmijmy się najpierw osobami, które z internetu chcą podczas pobytu w Albanii korzystać dużo, czyli OPCJĄ 1.

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zakup lokalnej karty SIM, a potem pakietu internetu.

Sam numer kosztuje od 100 do 500 leków czyli ok. 4-19 zł i można go nabyć w salonach Vodafone Albania, One Telecommunications i ALBtelecom. Pierwszym napotkanym punktem jest Vodafone już na lotnisku i generalnie nie ma większego problemu z ich dostępnością.

Najważniejsze pytania i odpowiedzi odnośnie lokalnych kart SIM:

Czy każdy może kupić albańską kartę SIM?

Tak, niezależnie od długości i celu wizyty możesz zakupić swój numer lokalny typu pre- paid, czyli na kartę.

Każda karta jest rejestrowana (dlatego po zakup należy się udać z dowodem osobistym lub paszportem). Sam proces rejestracji numeru trwa kilka minut, sprzedawca zawsze pomaga kartę uruchomić oraz aktywować odpowiedni pakiet i już możemy cieszyć się stałym i tanim dostępem do internetu.

Który operator ma najlepszy zasięg sieci?

Zdecydowanie Vodafone. Jest to największy operator komórkowy w Albanii z udziałem w rynku prawie 50%. Ich internet uważany jest za najszybszy i ma najlepszy zasięg w kraju.

Karta w Vodafone kosztuje 500 lek (19 zł), z czego 300 lek jest do wykorzystania. Do tego dokupujemy odpowiedni pakiet internetu od razu w punkcie przy aktywacji karty.

Jaki pakiet internetu wybrać?

Vodafone oferuje za 1500 lek (ok. 57 zł) Tourist SIM card, gdzie w cenie jest już karta plus 15 GB internetu + 5GB video pass (you Tube, Netflix), 500 minut krajowych, 10 minut zagranicznych oraz 100 sms. Ważność pakietu 21 dni – oferta aktualna obecnie do Lipca 2022, ale zapewne pojawi się przedłużenie.

I to jest wg mnie najbardziej korzystna opcja dla osób, które wybierają się do Albanii na urlop.

Drugim co do wielkości (ok. 30% rynku) oraz co do jakości zasięgu operatorem jest ONE. Koszt karty SIM porównywalny do Vodafone.

One jest siecią, która najczęściej oferuje promocje np. okres świąteczny w tym roku – za doładowanie w okresie 19.11.2021-9.01.2022 we wszystkich nowo aktywowanych pakietach otrzymywało się w prezencie podwójną ilość internetu. I tak za 1500 lek (ok. 57 zł) było 20+20 GB czyli razem aż 40GB. Promocje bardzo często pojawiają się również w okresie wakacyjnym.

Najniższe ceny proponuje trzeci, najmniejszy operator w Albanii ALBtelecom. Tę sieć polecam jednak najmniej ze względu na słaby zasięg podczas podróżowania po kraju i małą ilość punktów, gdzie można np. doładować kartę.

Dla osób podróżujących samochodem: 0d 01.07.2021 6 krajów bałkańskich zniosło roaming. Czyli karta z każdego z poniższych krajów będzie działała na terenie wszystkich z nich bez dodatkowych opłat: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia Północna i Serbia.

OPCJA 2

Dla osób, które nie muszą być cały czas podłączone do sieci, wystarczające będzie wszędobylskie wifi. Hotele, kwatery prywatne,kawiarnie i restauracje mają swoje sieci wi-fi i z reguły są to połączenia działające dość sprawnie. Jeśli wystarczy Ci kilka godzin dziennie w sieci, w pokoju oraz podczas posiłku czy przerwy w podróży na kawę, można na albańskim wi-fi spokojnie polegać.

WSKAZÓWKA: Jeśli wypoczywasz na południu Albanii, szczególnie w rejonie Sarandy i Ksamil często „łapać” będzie Ci grecką sieć z pobliskiej wyspy Korfu (zazwyczaj COSMOTE). Wtedy można korzystać z taniego internetu w Unii na polskiej karcie. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę, że konieczna jest zmiana ustawień sieci z automatycznych na „ręczne”. Ręcznie wybieramy tyko sieć grecką i w ogóle nie będzie nas wtedy do albańskiej logować (tu transfer danych jest drogi). Dla osób, które są biegłe w ustawieniach.

P.s.1 Od siebie polecam wakacyjny detoks od ciągłego bycia w sieci 😉

p.s.2 Zanim przejdziecie na wakacyjny detoks, nie zapomnijcie zaobserwować mnie na Instagramie by być na bieżąco 😉

You may also like...