Albania praktycznie

Jak korzystać z internetu w Albanii?

Odkrywając piękno Kraju Orłów podczas swojego urlopu, będziesz prawdopodobnie chciał się z nim podzielić ze swoją rodziną i przyjaciółmi, a może również w mediach społecznościowych. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak jak korzystać z internetu w Albanii tanio i bezproblemowo.

Koszty roamingu

Pamiętajmy, że pomimo iż do Albanii możemy wjechać na dowód, nie jest ona członkiem Unii ani Europejskiego Obszaru gospodarczego (EOG). Tak więc regulacje dotyczące tańszego roamingu europejskiego nie mają tutaj zastosowania.

Poniżej obecna taryfa za roaming w Albanii dla polskiej karty Orange (zwróćcie uwagę szczególnie na cenę przesyłu danych, czyli internetu).

Aby uniknąć niemiłej niespodzianki w postaci horrendalnych kwot za rachunek telefoniczny po powrocie, sprawdź 2 rozwiązania dla korzystających z internetu Albanii.

OPCJA 1:

Dla tych, którzy muszą być ciągle online np. ze względu na pracę, ważny jest dla nich stały i sprawny dostęp do internetu w każdym miejscu i o każdej porze.

OPCJA 2:

Dla osób, które chcą odpocząć od ciągłego bycia pod telefonem czy mailem, ale te 2x dziennie chciałyby połączyć się z internetem by sprawdzić wiadomości czy porozmawiać z rodziną.

WAŻNE!

Dla obu opcji najważniejszym jest WYŁĄCZENIE TRANSFERU DANYCH w swoim telefonie. Zrób to jeszcze na lotnisku w Polsce, zanim włączysz tryb samolotowy. Po wylądowaniu i wyłączeniu trybu samolotowego telefon wraca do ostatnio zapisanych ustawień. A w Polsce internet mamy zazwyczaj włączony cały czas.

Słyszałam już wiele historii o osobach, które dosłownie parę minut po wylądowaniu nieświadomie korzystały z polskiego internetu na albańskiej ziemi. Nigdy nie były to historie miłe. Jeśli operator ma automatyczną blokadę i po kilku minutach przyśle informację, że rachunek nabity jest na kilkaset złotych, to jeszcze można mówić o szczęściu :).

Zajmijmy się najpierw osobami, które z internetu chcą podczas pobytu w Albanii korzystać dużo, czyli OPCJĄ 1.

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zakup lokalnej karty SIM wraz z pakietem internetu.

Sam numer kosztuje od 150 do 500 leków czyli ok. 6-20 zł. Punkty Vodafone i One znajdują się już na lotnisku – w hali przylotów.

Najważniejsze pytania i odpowiedzi odnośnie lokalnych kart SIM:

Czy każdy może kupić albańską kartę SIM?

Tak, niezależnie od długości i celu wizyty możesz zakupić swój numer lokalny typu pre- paid, czyli na kartę.

Każda karta jest rejestrowana (dlatego po zakup należy się udać z dowodem osobistym lub paszportem). Sam proces rejestracji numeru trwa kilka minut. Sprzedawca zawsze pomaga kartę uruchomić oraz aktywować odpowiedni pakiet i już możemy cieszyć się stałym i tanim dostępem do internetu.

Który operator ma najlepszy zasięg sieci?

Zdecydowanie Vodafone. Jest to największy operator komórkowy w Albanii z udziałem w rynku prawie 50%. Ich internet uważany jest za najszybszy i ma najlepszy zasięg w kraju.

Karta w Vodafone kosztuje 500 lek (19 zł), z czego 300 lek jest do wykorzystania. Do tego dokupujemy odpowiedni pakiet internetu od razu w punkcie przy aktywacji karty.

Jaki pakiet internetu wybrać?

Vodafone oprócz pakietów internetu dziennych, tygodniowych czy miesięcznych oferuje Tourist Pack. Za 2000 lek (ok. 83 zł) w cenie jest karta plus 35 GB internetu, połączenia głosowe oraz sms krajowe – bez limitu. Ważność pakietu 21 dni.

I to jest wg mnie najbardziej korzystna opcja dla osób, które wybierają się do Albanii na urlop.

Drugim co do wielkości (ok. 30% rynku) oraz co do jakości zasięgu operatorem jest ONE. Koszt karty SIM porównywalny do Vodafone, oferują też Tourist Pack za 2000 lek.

Najniższe ceny proponuje trzeci, najmniejszy operator w Albanii ALBtelecom. Tę sieć polecam jednak najmniej ze względu na słaby zasięg podczas podróżowani po kraju i małą ilość punktów, gdzie można np. doładować kartę.

*** Dla osób podróżujących samochodem. Od 01.07.2021 6 krajów bałkańskich zniosło roaming. Czyli karta z każdego z poniższych krajów będzie działała na terenie wszystkich z nich bez dodatkowych opłat: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia Północna i Serbia.

OPCJA 2:

Dla osób, które nie muszą być cały czas podłączone do sieci, wystarczające będzie darmowe wifi. Hotele, kwatery prywatne,kawiarnie i restauracje mają swoje sieci wi-fi i z reguły są to połączenia działające dość sprawnie. Jeśli wystarczy Ci kilka godzin dziennie w sieci, w pokoju oraz podczas posiłku czy przerwy w podróży na kawę, można spokojnie polegać na darmowym wi-fi.

WSKAZÓWKA: Jeśli wypoczywasz na południu Albanii, szczególnie w rejonie Sarandy i Ksamil i chcesz korzystać z internetu, często „łapać” będzie Ci grecką sieć z pobliskiej wyspy Korfu (zazwyczaj COSMOTE). Wtedy można korzystać z taniego internetu w ramach Unii na polskiej karcie. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę, że konieczna jest zmiana ustawień sieci z automatycznych na „ręczne”. Ręcznie wybieramy tyko sieć grecką i w ogóle nie będzie nas wtedy do albańskiej logować (tu transfer danych jest drogi).

P.S.1. Polecam wakacyjny detoks od ciągłego bycia w sieci 😉

P.S.2. Zanim przejdziesz na wakacyjny detoks zaobserwuj na Instagramie @paniodpodrozy, by być na bieżąco z newsami z Albanii :).

You may also like...