Praca w turystyce

Praca rezydenta – oczekiwania vs rzeczywistość

Kobieta w kapeluszu wypoczywająca na plaży.

Jeśli jesteś miłośnikiem podróży, praca rezydenta turystycznego wydaje się być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. W końcu oferuje możliwość zwiedzania najpiękniejszych zakątków świata i poznania niezwykłych ludzi i jeszcze ci za to zapłacą. Jednak czy to rzeczywiście tak kolorowo wygląda w praktyce? Czy owa praca marzeń ma również swoje ciemne strony? Zanim się na nią zdecydujesz, przeczytaj ten artykuł.

Kobieta w kapeluszu wypoczywająca na plaży.
Praca rezydenta – wyobrażenia

Dla wielu osób praca rezydenta grup turystycznych to niemalże synonim pracy marzeń. Ciepłe, często egzotyczne miejsca, plaża, morze i szum fal zamiast nudnego biurowca, a do tego możliwość podróżowania po całym świecie. Czy można chcieć czegoś więcej?
Osoby, które decydują się na pracę rezydenta turystycznego oczekują przede wszystkim możliwości poznania wielu nowych ludzi, innych kultur oraz przeżycia niezapomnianych przygód. Liczą, że praca ta będzie dla nich źródłem wielu pozytywnych emocji i wrażeń i nie zaznają w niej rutyny. 

Kto może zostać rezydentem?

Po „uwolnieniu”, czyli deregulacji zawodu pilota wycieczek w roku 2014, rezydentem z prawnego punktu widzenia może zostać niemal każdy – nie ma już licencji i egzaminów państwowych. Warto zapoznać się z ogólnymi informacjami z artykułu O zawodzie rezydenta.

Podczas rekrutacji poszczególne biura mogą stawiać dodatkowe warunki np. odnośnie znajomości języków potwierdzonej certyfikatami czy wykształcenia kierunkowego. Jest to jednak kwestia wewnętrznych ustaleń –  zgodnie z prawem wystarczy mieć wykształcenie minimum średnie i nie figurować w rejestrze osób karanych.

Czy rezydent ma możliwość wyboru miejsca, w którym chce pracować?

I tak i nie. Przy rekrutacji oczywiście zaznaczasz preferencje – Twoje wymarzone kraje i regiony, ale zazwyczaj pierwszeństwo mają już osoby starsze stażem. Nie zawsze uda Ci się od razu trafić do najbardziej oczekiwanego miejsca.

Jak wygląda dzień pracy rezydenta?

Do obowiązków rezydenta należy odbiór gości z lotniska, pomoc przy transferze, rozwiązywanie na bieżąco problemów z zakwaterowaniem (jak np. wymiana pokoju), organizowanie spotkań informacyjnych i dyżurów w hotelach, a także przedstawianie i sprzedaż oferty wycieczek do pobliskich atrakcji turystycznych. Trzeba również raportować do biura liczbę sprzedanych wycieczek, a na niektórych kierunkach także je pilotować. W sezonie obowiązuje zazwyczaj 6-dniowy dzień pracy, ale często dzień wolny trzeba poświęcić na dodatkowe nagłe sprawy. I to niestety nie należy do rzadkości. Rezydenci są w przypadku problemów, choroby do dyspozycji Gości 24h pod telefonem alarmowym. Oprócz tego, praca rezydenta turystycznego często wymaga pracy w nocy, w weekendy i w święta, co może być dla niektórych osób trudne do zaakceptowania – nie zawsze możesz zaplanować i w pełni dysponować swoim z założenia wolnym czasem.

Co robi rezydent/ka w czasie wolnym?

Dzień święty należy święcić i takim wydaje się dzień wolny dla rezydenta po ciężkim i obfitującym w przygody tygodniu pracy. Można wybrać się na prywatne wycieczki po okolicy czy też po prostu odpocząć i zregenerować siły witalne podczas leniwego dnia na plaży. To zdecydowanie największy plus tej pracy – przebywanie na co dzień w pięknych miejscach i możliwość zwiedzenia sporego kawałka świata.

Praca z trudnym klientem i sytuacje nieprzewidzialne

Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że najtrudniejszym elementem pracy z ludźmi są… ludzie! Tylko z założenia wakacjusz przybywający na wymarzony urlop jest zrelaksowany, wyrozumiały i uprzejmy. Praca rezydenta potrafi być bardzo wymagająca i niejednokrotnie stresująca. Trzeba zachować zimną krew i szybko odnaleźć się w sytuacjach kryzysowych, takich jak wypadki lub choroby i być gotowym na szybką reakcję, aby rozwiązać problemy turystów, którzy mogą mieć różnorodne potrzeby.

Zarobki rezydentów

Zarobki w sezonie są dość spore (podstawa ok. 4 tys. zł w zależności od biura plus ustalone wcześniej prowizje za sprzedaż oraz prowadzenie wycieczek lokalnych). Pamiętaj, że koszty utrzymania jak zakwaterowanie, wyżywienie, telefon, samochód służbowy czy paliwo są po stronie Pracodawcy. Pozwala to dużo zaoszczędzić, bo zakładając, że pracujemy tak przez większą część roku – siłą rzeczy niewiele czasu zostaje na wydawanie.

Kiedy plusy stają się minusami..

Część rezydentów po pewnym czasie doznaje kryzysu, wypalenia zawodowego. Kolejne kraje, kolejne zmiany miejsca zamieszkania i otoczenia z biegiem lat powodują u niektórych frustrację, a nie, jak niegdyś, radość. Gdy minie etap nowości i ekscytacji przygodą, często przychodzi nostalgia, tęsknota za rodziną i najbliższymi. Jak temu zaradzić?
Nie ma na to złotej recepty ani określonego wieku, do którego ten zawód jest dobry.
Praca rezydenta jest pracą marzeń do czasu, kiedy spełnia Twoje oczekiwania, a chęć podróżowania i poznawania świata jest większa niż chęć spokoju i stabilizacji.
Nikt nie zabierze Ci wspomnień, najpiękniejszych zachodów słońca i poranków w egzotycznej scenerii. Pomimo, że rzeczywistość tej pracy bardzo często odbiega od wyobrażenia o beztroskim leżeniu w hamaku, jest bardzo fajną alternatywą i krokiem w karierze. Szczególnie dla młodych osób. Uczy zorganizowania, odpowiedzialności a dodatkowo pozwala lepiej poznać samego siebie.