Albania praktycznie

Saranda i Ksamil. Samolotem przez Korfu do Albanii

Zapadła decyzja o wakacjach na południu Albanii, więc transport będzie najprawdopodobniej samolotem przez grecką wyspę Korfu. Dlaczego? Jest to opcja wygodniejsza i szybsza niż podróż przez stolicę (Tiranę) i następnie prawie 5 godzinny transfer. Podróż wodolotem pomiędzy Grecją a Albanią to tylko 30min, a samo lotnisko na Korfu znajduje się bardzo blisko portu i jest dobrze skomunikowane.

Kiedy wylądujemy na Korfu mamy 2 opcje dojazdu z lotniska do portu skąd odpływają promy do Sarandy:

– taksówką, koszt ok.10-15e (ok.10 min jazdy)

– autobusem niebieskiej linii nr 15 (jedzie ok. 30 min), koszt biletu ok. 2e, można kupić w kasie lub u kierowcy (w kasie jest nieznacznie taniej). Autobus z lotniska najpierw jedzie do centrum miasta Korfu , gdzie zatrzymuje się na placu SanRocco. Jest to dobra opcja dla osób które nie mają ze sobą dużego bagażu lub chcą przy okazji zwiedzić trochę samo miasto Korfu lub chociażby napić się greckiego frappe na pięknej starówce. Autobus nr 15 następnie jedzie do portu, gdzie ma 2 przystanki, jeden jest wewnątrz portu za kasami promów, a drugi przy Zarządzie Portu Korfu, w miejscu cumowania statków wycieczkowych i statków pływających do Albanii. 

Bilety można kupić online na stronie linii oraz na miejscu w terminalu.

Rozkład promów:

https://www.directferries.pl/saranda_wyspa_korfu_prom.htm?&utm_source=google&utm_medium=cpc&gclid=EAIaIQobChMIwune-si29wIVgUWRBR0PnwDGEAAYASAAEgIilvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Pamiętajcie o różnicy czasowej pomiędzy Grecją a Albanią! (w Grecji jest godzinę później, w Albanii czas jak w Polsce).

Tak jak widzicie dostęp do południowej Albanii przez wyspę Korfu jest naprawdę fajną opcją, zdecydowanie mniej męczącą niż przelot do Tirany.

Połączeń lotniczych z Polski na Korfu jest w sezonie dużo, lot trwa ok. 2,5h. Gdzie można szukać ofert?

  1. Bilety czarterowe z Tui, Itaki, Grecosa lub Rainbow do zakupienia bezpośrednio na stronie biura
  2. Wizzair z Warszawy i Katowic
  3. Ryanair z Gdańska, Krakowa, Poznania, Wrocław i Warszawa.

Prom lub wodolot z Korfu dopływa do portu w Sarandzie, który znajduje się w centrum miasta. Saranda jest jednym z najpopularniejszych kurortów Riwiery Albańskiej z bogatym jak na warunki albańskie życiem nocnym (najbardziej znane kluby to Mango Beach, African Beach Club,Difi Live Music). Ksamil jest raczej spokojnym miasteczkiem, ale znajdziemy tam jedne z najładniejszych plaż w całym kraju.

Również transport pomiędzy tymi 2 miejscowościami nie stanowi większego problemu – możemy zatrzymać się w Sarandzie i korzystać z uroków życia nocnego, a dnie spędzać na plażach Ksamilu. O ile nie mamy do dyspozycji samochodu (odległość 14km, niecałe pół h jazdy, możemy wybrać się autobusem (ok. 40 min jazdy, 100 lek). Ten sam autobus jedzie potem do Butrintu, stanowiska archeologicznego, które zdecydowanie też warto odwiedzić.

Przystanków w Sarandzie jest kilka: koło bazaru, jakby ulicę „wyżej niż deptak”, kolejny przy dworcu autobusowym naprzeciwko ruin synagogi (jest wiata) czy przy Hotelu Butrinti. Oprócz Ksamilu w sezonie autobusy zatrzymują się również przy Plazhi i Manastirit oraz Plazhi i Pasqyrave (Mirror’s Beach).

Bez wątpienia Saranda i Ksamil są perłami w koronie albańskiego wybrzeża i miejscami, które miłośnicy pięknych plaż powinni zdecydowanie odwiedzić.

You may also like...