Albania praktycznie

Waluta w Albanii

Karta czy gotówka? Jaką walutę ze sobą zabrać? Na te i wile innych pytań dotyczących pieniędzy w Albanii odpowiedzi znajdziesz w tym poście!

Oficjalną walutą w Albanii jest LEK (kod międzynarodowy ALL), ale w praktyce bardzo popularne jest euro. Kraj aspiruje do wejścia do Unii i pomimo dużych powiązań z wujkiem Samem, łatwiej i korzystniej zabrać euro niż dolary – te drugie przyjmowane są zdecydowanie mniej chętnie.

Jaką walutę zabrać na urlop do Albanii i gdzie ją wymieniać?

Jeśli masz możliwość kupienia leków w swoim kantorze w Polsce, unikniesz w ten sposób podwójnego przewalutowania – najpierw na euro, a potem na leki.

Stacjonarnie dostępne są m.in. w kantorach Tavex w Warszawie, Katowicach lub Gdyni; można też zamówić odbiór waluty kurierem lub w Żabce (za dodatkową opłatą 20 zł).

https://tavex.pl/waluta/albanski-lek-all/?officeId=60

Leki są jednak dosyć trudno dostępne i nie martw się jeśli nie uda Ci się ich kupić. To żaden problem!

Spośród pozostałych walut najlepiej wziąć ze sobą euro – wiele hoteli i restauracji podaje ceny w euro, a poza tym euro najłatwiej wymienić.

⚠️ UWAGA ⚠️

Nie wymieniaj waluty na lotnisku w Tiranie w kantorze w hali przylotów!

W kantorze znajdującym się przy taśmach gdzie oczekujemy na bagaże mają zawsze bardzo zaniżony kurs ( przykładowo w dniu, w którym ostatnio lądowałam kurs wynosił 115,7 Lek za 1 euro).
W drodze z lotniska na stacji benzynowej płaciłam w euro i policzyli mi „bez łaski” za 118. Na większości stacji benzynowych przy dystrybutorze jest karteczka za ile liczone jest euro. I zawsze jest to więcej niż w kantorze lotniskowym.
W sklepikach w dzielnicy hotelowej liczą w tym roku 118-120 (płatność w euro, a sprzedawca wydaje resztę w lekach). Przeliczając po 120 są tak naprawdę stratni, ale przy małych kwotach liczy się tak po prostu łatwiej.
W kantorze w centrum Durres euro wymieniłam ostatnio najkorzystniej po kursie 119,6.

Oznacza to, że jeśli nie wymieniamy grubych milionów, po prostu nie warto fatygować się do kantoru do centrum. Lepiej płacić euro, a sprzedawca wyda nam leki (w miejscowościach typowo turystycznych można też poprosić o resztę w euro).

Jak to wygląda w praktyce?

Idziemy kupić wino i brandy Skanderbeu (o pamiątkach, które warto przywieźć z Albanii będzie osobny post ;), łącznie zakupy za kwotę1100 leków. W ręku trzymamy banknot 50 euro.

Sprzedawca pomnoży 50*118=5900. Od tego odejmie wartość zakupów czyli 1100 i dostaniemy 4800 lek reszty. I to jest najprostsza wymiana waluty! 😉

Dla porównania gdyby te 50 euro wymienić w kantorze w centrum Durres (najlepsza stawki są w tych przy dworcu autobusowym) za 50 euro otrzymalibyśmy (50*119,6) 5980 leków. Różnica wynosi 80 leków, za które niewiele da się kupić, bo to ok. 3 zł – cała akcja jeżdżenia z wymianą waluty do kantoru jest po prostu nie warta zachodu.

✅ PAMIĘTAJ ✅

Nie musisz mieć od razu na lotnisku waluty lokalnej!

Jeśli pierwszych transakcji np. za taksówkę czy kolację dokonasz w euro i tak wyjdzie to lepiej niż wymiana na lotnisku. Tam działa to siłą owczego pędu – kiedy widzisz inne osoby wymieniające, myślisz że warto 😉 

Czy w Albanii można płacić kartą?

💰💰 Nie wszędzie można płacić kartą. Albania się rozwija, ale preferowana forma płatności to nadal gotówka. Lepiej przed skorzystaniem z usługi/ zakupem ustalić, czy będzie możliwość zapłaty kartą, bo nie zawsze naklejki Visa i Mastercard na szybie są tego gwarancją 😉

Dużo pytań jest o kartę multiwalutową Revolut – oczywiście można z niej korzystać w Albanii … ale tylko w miejscach gdzie w ogóle da się dokonać transakcji kartą 😉

Czy warto wypłacać z bankomatu?

Jeśli chodzi o wypłaty z bankomatów, to niezależnie od waluty w jakiej prowadzone jest konto, bankomat wypłaci walutę lokalną, czyli w tym przypadku leki.

Przed potwierdzeniem transakcji na ekranie bankomatu wyświetli się informacja jaka prowizja zostanie naliczona za wykonaną transakcję (zazwyczaj 400-700 lek czyli 15-26 zł)

Wypłaty bez prowizji można dokonać w bankomatach sieci Credins Bank (niebiesko – żółte logo).

Uwaga! Mowa tu o prowizji (lub jej braku) ze strony albańskiego banku. Jeśli nie korzystasz z karty multiwalutowej np. Revolut, zapytaj w swoim banku czy Twoja karta obsługuje przelewy międzynarodowe – bez tej opcji doliczane jest ok. 3% wartości transakcji.

Czy można w Albanii wypłacić euro?

W przypadku gdy masz konto w euro, możliwość wypłaty w tej walucie istnieje tylko w niektórych bankach np. Raiffeisen. W Durres znajduje się taki przy Dworcu Autobusowym (trzeba zwrócić uwagę, bo takie bankomaty są zawsze 2 koło siebie – jeden do wypłat leków, a drugi euro, wyglądają niemal identycznie, trzeba zwrócić uwagę na znaczki waluty).

Ciekawostki dotyczące albańskiej waluty. Czy wiedziałeś, że …?

– do 1912 roku na terenie dzisiejszej Albanii obowiązywała lira turecka, waluta otomańska

– Lekë to popularna krótsza forma imienia Aleksandër. Zgodnie z dwoma najbardziej popularnymi teoriami pochodzi od Aleksandra Wielkiego (alb. Leka i Madh) lub też od imienia żyjącego w XV w. albańskiego księcia Lekë Dukagjini, który walczył przeciwko imperium osmańskiemu u boku Skanderbega.

– w 1965 r. dokonano denominacji w stosunku 10:1, jednak często jeszcze Albańczycy używają formy z dodatkowym zerem, szczególnie w mowie, choć może się też zdarzyć taka cena na straganie lub w małym sklepie.

W praktyce wygląda to tak, że jeśli piwo miałoby kosztować 2000 lek, to po prostu wiadomo, że chodzi o 200 😉

Przelicznik (lato 2022):

1 zł = ok. 25-27 lek

1 euro = 117-119 lek

100 lek = ok. 3,9 zł

You may also like...