Albania praktycznie

Zatrucie pokarmowe i biegunka w Albanii

Po pierwsze post ten nie ma być jakimś „straszakiem”, bo Albania nie jest krajem gdzie problemy żołądkowe zdarzają się jakoś specjalnie częściej w porównaniu do innych krajów.

Nie ma tu „klątwy faraona” choć znalazłam gdzieś kiedyś w internetach informację o „zemście Hodży”

Powodów dlaczego na wakacjach generalnie łatwiej jest o problemy żołądkowe jest wiele (poczynając od zbyt dużej ilości jedzenia, zmiany flory bakteryjnej, wysokich temperatur, higieny), ale jesteśmy tu by problem rozwiązać.

Z pomocą mogą przyjść specyfiki, które można zakupić w lokalnych aptekach i postawią nas ma nogi jeśli nie wzięliśmy ze sobą sprawdzonych leków lub po prostu jakoś nie działają.

Polecam zestaw dostępny chyba w każdej aptece, który reguluje pracę jelit (wraz z probiotykiem). Na silną biegunkę dostępny też jest Loperamid.

Do tego moim niezbędnikiem wyjazdowym są krople żołądkowe z papaweryną – koszt w Polsce ok. 6 zł (pomagają gdy lokalną kuchnię testuje się nadgorliwie czyli po prostu na obżarstwo).

W każdym przypadku biegunki podróżnych należy dbać o nawodnienie organizmu, czyli wypijać duże ilości butelkowanej wody mineralnej lub słabej herbaty. Należy unikać mleka i napojów zawierających mleko, soków owocowych i warzywnych oraz ziół. Można również zastosować doustne preparaty nawadniające zawierające glukozę oraz elektrolity (sole mineralne), które organizm traci podczas biegunki. W takie środki, w postaci saszetek z proszkiem do rozpuszczenia w wodzie, warto się zaopatrzyć jeszcze przed podróżą. W razie potrzeby są one dostępne w miejscowych aptekach (electrolits).

Kolejnym elementem leczenia jest dieta. Unikamy sera, nabiału, surowych owoców i warzyw. Do bezpiecznych produktów należą: biszkopty, suchary, pieczywo (raczej białe i czerstwe) oraz kleiki przygotowywane na przegotowanej wodzie.


Zaznaczam oczywiście, że powyższe porady są jedynie sugestiami i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Wszystkim czytającym życzę zdrowia!

You may also like...